• Deň učiteľov 2021

• online príhovor riaditeľa školy k príležitosti Dňa učiteľov

„V živote niet nič dôležitejšieho než čas, kto utráca čas, utráca život.“

Milé kolegyne, milí kolegovia, učiteľky, učitelia,

dnes si opäť pripomíname narodenie učiteľa národov a zakladateľa modernej pedagogiky Jána Amosa Komenského. I keď od jeho narodenia uplynuli už vyše štyri storočia, jeho posolstvá majú čo povedať i dnes.

Už niečo vyše roka naša spoločnosť prežíva najväčšiu krízu posledného storočia. Bojujeme s časom, bojujeme s pandémiou. Nielen zdravotníctvo, ale aj školstvo dostáva zabrať. Online vyučovanie, práca po večeroch, vyvolávanie duchov, či nemožné na počkanie a zázraky do troch dní. I toto sú výzvy, ktorým čelíme.

Milé kolegyne, milí kolegovia,

prosím, venujme si čas. Čas na život, čas na rodinu, čas na seba, čas pre iných i čas na prácu. Čas, z ktorého každú prežitú minútu nebudeme ľutovať.

Pri tejto príležitosti mi dovoľte poďakovať sa všetkým zamestnancom školy, bez ktorých by to sotva fungovalo. Každý jeden z nás je dôležitý a zaslúži si naše uznanie za svoju prácu a aj preto vyslovujem slová vďaky všetkým zamestnancom či už pedagogickým alebo nepedagogickým, ktorí sa podieľajú na výchovno-vzdelávacom procese a fungovaní školy.

V týchto komplikovaných časoch Vám želám hlavne zdravie, pokoj a čas na všetko, po čom túžite.

Verím, že Vám malá pozornosť v podobe vitamínového balíčka spraví aspoň trošku radosť a prispeje tak Vášmu zdraviu alebo zdraviu Vašich blízkych.

Ešte raz Vám ďakujem a prajem pokojný Deň učiteľov.

• SVETOVÝ DEŇ VODY

• Svetový deň vody je oslavou úcty a pokory k vode, ktorej význam si celý svet každoročne pripomína 22. marca.

Po prvýkrát bol tento deň vyhlásený v roku 1992 na konferencii OSN v brazílskom Riu de Janeiru, pričom každý rok je jeho oslava tematicky zameraná na iné problémy v súvislosti s vodou.

Voda má zásadný vplyv na ľudské zdravie. Bez potravy človek vydrží niekoľko týždňov, ale bez vody iba pár dní. Pravidelné umývanie rúk je napríklad jeden z najlepších spôsobov, ako odstrániť baktérie a predchádzať tak prenosným ochoreniam. Človek každý deň potrebuje prístup k vode na pitie, varenie a osobnú hygienu.

Žiaci III. A a B. triedy  prispeli svojimi prácami k oslave tohto dňa.

• Čitateľský maratón NETRADIČNE

• Knihy sa vydávajú.

Knihy sa čítajú.

Knihy sa píšu.

Knihy sa kupujú.

Knihy sa zbierajú.

Knihy zavádzajú.

Knihy sa vyhadzujú.

Knihy sa vydávajú.

Atď.

Spisovateľom sa stane človek ľahko. Niečo napíše. Dokonca ani nemusí napísať: stačí, keď niečo vymyslí.

Teraz TI poviem: Aj Ty môžeš napísať knihu.

Z toho vyplýva, že:

Aj ty môžeš byť spisovateľ.

Zapojte sa do súťaže, vytvorte krátku báseň, text piesne, poviedku, rozprávku ..... akýkoľvek text na tému: Správa z izolácie.  Text pošlite do 31.3.2021 na Edupage v správe pre:  Mgr. Gabriela Pažická.

Najlepšie práce budú ocenené finančnou odmenou: 1. miesto – 30€, 2.miesto – 20€, 3. miesto -10€ a uverejnené v školskom časopise.

• Exit Tour 2021online

• 12.2.2021 sme už druhýkrát privítali prevenčný program Exit Tour 2021. Zatiaľ čo minulý rok sme boli spolu prezenčne v škole a mohli sme spolu kooperovať  reálne, tento rok sme sa museli uchýliť do online priestoru. Boli sme rozdelení do skupín a jednotlivé interaktívne prednášky sme absolvovali  v dvoch blokoch. Prednášky 1. Zdravé vzťahy a komunikácia, 2. Starostlivosť o duševné zdravie, 3. Ako prekonať prekážky a strach, 4. Zdravá rodina, 5. Sociálne siete, 6. Ako sa v živote nevzdať  boli smerované a cielené na rôzne ročníky našej školy. Myslím si, že sa tvorcom podarilo prekonať obmedzujúce online prostredie, i keď dĺžka workroomov mohla byť časovo  rozsiahlejšia.  Bolo super a tešíme sa nabudúce.