• Školský časopis

• Súťažíme!

• 29.03.2017 10:28
          • Literárna súťaž vyhlásená ku Dňu matiek
          • Monika Bytčanková, IV.B, Spojená škola, Rosinská cesta 4, 010 08 Žilina, 6. kategória

Moja rodina

(Úvaha)
                    Čo znamená slovo rodina? Sú milióny ľudí na svete a každý to vidí a cíti inak. Sme si podobní , a predsa každý iný. Preto slovo rodina vníma každý človek, či dospelý alebo dieťa,  v inom svetle a v rôznych odtieňoch. Môžeme si povedať, že sme rodina? Môžeme, ale až vtedy, keď máme pri sebe ľudí, ktorí nás majú tak radi, ako aj my ich. Nemusí to byť rodina, s ktorou máme rovnaké DNA, aj keď tá je väčšinou najvernejšia a je tu pri nás skoro vždy. Nie každý tú pravú rodinu má. Môže byť aj taká, ktorú tvoríte s niekým, koho milujete.

Pre mňa slovo rodina je najdôležitejšie. Prečo? Pretože mám nielen tú pravú, ale mám ešte aj futbalovú rodinu. Moja prvá rodina je tu už od momentu, keď som prišla na svet. Cením si ju, lebo ma vychovávala a bez nej by neexistovala  a nebola by som taká,  aká som. Vážim si ju, pretože je vždy na mojej strane aj napriek mojim chybám a nedostatkom. Moja futbalová rodina prišla s mojimi prvými krokmi, ktoré viedli za loptou. Táto rodina je môjmu srdcu verná veľmi dlho, nie ako tá pokrvná, ale sú si veľmi podobné. Výchova športom s mojimi najbližšími ma dotiahla skoro až k najvyššiemu stupienku víťazstva. Vyhrala som hlavne srdcom a tým, že mám okolo seba ľudí, ktorí stoja zato. Pre mňa to znamená život a šťastie.

Kde a ako vyniká rodina? Vznik kruhu najbližších si každý predstavuje ľahko. Ale čo majú povedať tí, čo rodinu nikdy nemali a nemajú? A čo na to tí, čo ju stratili? Je jednoduché sa narodiť a mať všetko, čo chceš. Keď máš všetko, tak si nič nevážiš, ale keď nemáš nič, tak si vďačný za každú maličkosť, keď ti niekto pomôže. Rodina je dar, ktorý nie každý dostal a nie všetci si ju zaslúžia.

Áno, ja ju mám, je zázračná! Ľúbim ju! A viem, že môžem byť šťastná a vďačná, že mi ju Pán Boh dal. No niekedy rozmýšľam nad tým, ako sa cítia tí, ktorí sú sami. Pretože oni nikoho nikdy nemali. Sčasti mi to je celkom ľúto, ale viac nechápem tých, ktorí dokážu odstrčiť niečo jedinečné ako je rodina. Ale viac ľutujem tých, čo o ňu prišli. Mohlo to byť nejakým nešťastím, nehodou alebo aj iným spôsobom. No tí, čo tu ostali, tú bolesť budú znášať až dovtedy, kým nepôjdu do neba, alebo kým na nich nezabudnú. Aj keď zabudnúť na niekoho, kto v tvojom srdci hral hlavnú úlohu, je ťažké. Ale vždy sa dá nájsť niekto, kto nás bude mať rád!

Kto je vlastne moja rodina? Sú to tí najbližší môjmu srdcu. Mama, otec, to sú tí najdôležitejší, pretože mi dali život a výchovu. Vždy pri mne stoja moji bratia, ktorí  mi dali lekciu kvôli každému môjmu zlému kroku.  Dedko, babka boli tu, keď rodičia nevedeli, čo so mnou. Veľký kruh mojej rodiny tvoria aj moje tety, ujovia, bratranci, sesternice a všetci z môjho rodu. Tiež mojou rodinou sú moji kamaráti, aj keď ich nie je veľa. Futbalová rodina nesmie chýbať, pretože je asi najrozsiahlejšia a všetci v nej sú dôležití. Moja rodina je už jasná.

Najkrajšie a najpríjemnejšie prostredie, kde sa nemusíš skrývať a predstierať, tebe podobní ľudia, ktorí to zdieľajú s tebou a žiješ si medzi nimi tú najlepšiu pohodu. Keď sa s nimi cítiš ako doma, vtedy si môžeš povedať, že máš RODINU.

Anna Popelková, IV.B, Spojená škola, Rosinská cesta 4, 010 08 Žilina, 6. kategória

Moja rodina

Úvaha

Každý z nás sa denne stretáva s týmto slovom. Pre každého človeka to môže znamenať niečo iné.Taktiež toto slovko  vzbudzuje v ňom rôzne pocity, spomienky a rozličné názory a myšlienky.

Niekto miluje svoju rodinu až tak, že sa nedokáže od nej odlúčiť a niekto ani nemá rodinu.V dnešnom svete je časté vidieť ľudí bez rodiny.Títo ľudia sú nešťastní a väčšinou osamelí. O svoju rodinu prišli, pretože sa jej nevenovali, alebo nevkladali do nej skutočnú lásku. Sú sklamaní a poznačení prázdnotou. Patria sem aj ľudia, ktorí  prišli o svoju rodinu aj napriek tomu, že ju skutočne milovali. Týchto ľudí mi je najviac ľúto. Nie je jednoduché žiť len tak zrazu bez rodiny.

A čo to je vlastne rodina? Rodina je predsa miesto, kde sa rodí láska a radosť nemá konca. Miesto, kde je otec, mama, súrodenci a taktiež celá família. Sú to ľudia, ktorí sú nám blízki krvou, ale aj skutočnou láskou a priateľstvom. Majú v sebe niečo, čo ostatní nemajú.

Rodina je pre mňa všetko. Neviem si predstaviť, ako ťažko musí žiť ten, kto nemá žiadnu rodinu. Je to smutné, že existujú takí ľudia. Ale ich rodinu môžu tvoriť aj ľudia, ktorí sú im srdcom blízki. Ľudia, ktorí dokážu tolerovať, byť vdační a podať ruku vždy, keď to najviac treba.

V mojom živote bude rodina vždy na prvom mieste. Mám skutočnú rodinu - mamu, otca, štyroch šikovných bratov a jednu malú sestričku.  Bez nich by u mňa slovo rodina neexistovalo. Práve oni mi ukázali, čo je rodina. Viem, že sa mám vždy kam vrátiť. Domov je miesto, kde na mňa čakajú a viem, že nech sa deje čokoľvek, som vždy vítaná. Spolu zvládneme všetko. Oni sú mojou oporou a šťastím v živote. Bez ich lásky by som nebola takým človekom, akým som dnes.

Ďakujem Bohu za to, že mám šťastnú rodinu,v ktorej sme všetci zdraví a tolerantní navzájom. Ďakujem aj rodičom, pretože oni sú skala našej rodiny. Mama, otec, ďakujem!! Raz vám to určite vrátim a odvďačím sa vám za všetkú lásku a starostlivosť. Podoby lásky môžu byť rôzne, ale tá rodičovská láska nikdy nevyhasne. Je to večná láska.

Myslím,že každý by mal v živote pocítiť rodinné čaro lásky. Bez lásky v rodine bude všetko zatratené. A preto, ak chcete zmeniť svet,choďte domov a milujte svoju rodinu!