Vyučovací predmet anglický jazyk– cudzí jazyk I a cudzí jazyk II patrí do vzdelávacieho odboru Cudzie jazyky. Anglický jazyk možno študovať na Športovom gymnáziu ako prvý cudzí jazyk alebo ako druhý cudzí jazyk
Požiadavky na vzdelávanie v cudzom jazyku vychádzajú zo spoločného Európskeho referenčného rámca pre jazyky, ktorý popisuje rôzne úrovne ovládania cudzích jazykov. V podmienkach našej školy v prvom ročníku gymnázia so žiakmi využívame mierne pokročilú úroveň A2/B1,aby sa vytvorili vhodné podmienky pri prechode zo základnej školy a upevnili sa ich študijné návyky a orientácia v predmete. V druhom ročníku pokračujeme na úrovni B1 s cieľom upevniť poznatky zodpovedajúce danej úrovni. V treťom ročníku žiaci zavŕšia úroveň B1 a začínajú s B2 a štvrtý ročník je zameraný na skompletizovanie vedomostí na úrovni B2 a na konsolidáciu poznatkov.
So žiakmi, ktorí si anglický jazyk zvolili ako druhý cudzí jazyk v prvých dvoch ročníkoch začíname úrovňou A1 a postupne prechádzame na A2, v posledných dvoch ročníkoch sa dostaneme na úroveň B1.
Na vyučovacích hodinách sú žiaci rozdelení do skupín, výučba sa podľa možnosti uskutočňuje aj v učebni jazykov, ktorá je vybavená modernou didaktickou technikou a v počítačovej miestnosti. Toto vytvára predpoklady pre tímovú prácu ako i pre samo štúdium, k rozvoju tvorivosti a schopnosti spracovávať poznatky a projekty. Popri učebniciach sa žiaci učia používať rôzne typy slovníkov, príručiek a zoznamujú sa aj s autentickým jazykom prostredníctvom časopisov.
Primárnym cieľom vyučovania anglického jazyka na našej škole je podpora vzájomného porozumenia medzi ľuďmi rôznych krajín a komunikácia s nimi, preto je potrebné naučiť žiakov všetky formy dorozumievania sa v danom jazyku na požadovanej úrovni. Cieľom vyučovania anglického jazyka je taktiež motivovať žiakov tak, aby sa natoľko zorientovali v anglickom jazyku, aby učenie jazyka chápali ako celoživotný proces. Preto je našou úlohou, aby žiaci:
- dostali pevné základy, na ktorých môžu budovať svoje rečové zručnosti
- vedeli komunikovať na základnej úrovni v bežných každodenných situáciách a mali primerané znalosti gramatiky
- si vytvorili pozitívny vzťah k učeniu sa anglického jazyka
- boli vedení k samostatnosti v štúdiu jazyka
- sa naučili používať rôzne materiály na štúdium a vedeli pracovať so slovníkmi a príručkami
- boli schopní porozumieť základným pojmom a jednoduchým textom a vetám používaným v každodennom styku
- poznávali odlišnosti v spôsobe života ľudí anglicko - hovoriacich krajín a ich odlišné kultúrne tradície, boli otvorení kultúrnej a etnickej rôznorodosti.